“Sağlığa hizmet etmek mukaddes bir uğraş”

1) KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde işçi bir babanın 3 çocuğundan birincisi olarak 1984’te dünyaya geldim. Bakü Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümü mezunuyum. Anadolu Ajansında (AA) başladığım habercilik yolculuğunu www.saglikmuhabiri.net’te sürdürüyorum. Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Denetleme Kurulu Üyesiyim.

2) SAĞLIK HABERCİLİĞİ İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU? KAÇ YILDIR BU ALANDA ÇALIŞIYORSUNUZ?

Her şeyin başı sağlık ve buna hizmet etmek çok mukaddes bir uğraş. Bu felsefeden yola çıkarak 5 yıl önce Anadolu’nun ücra köşelerindeki sağlık hikayelerine ilgi duymaya başladım. Böbrek nakli bekleyen, doğuştan kalbi delik olan ve daha nicelerini sayabileceğim insanların yaşamlarına tanıklık ettim. Sağlık haberciliği doktorluk kadar kutsal bir iş. Bir haberle dünyanın öbür ucundan birisi haber konusu olan kişiye ulaşıyor ve derdine merhem oluyor. Bir haberle insanların yüzünün gülmesine vesile olabilmek benim için hayatın en güzel tatlarından birisi.

3) SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN ARTILARI VE EKSİLERİ NELERDİR?

Sağlık haberciliğinin bana göre hiçbir eksisi yok, aksine artıları var. Haber okuru ve izleyicisi siyaset, ekonomi, spor, eğitim, teknoloji, yaşam, kültür-sanat, yargı haberlerini gördüğü zaman es geçebiliyor. Ama sağlık haberleri kıyısından köşesinden herkesi ilgilendirdiği için, her sağlık haberinin yüksek oranda bir alıcısı var. Niye biliyor musunuz, en basitinden birinin başı ağrısa hemen internete girip nedenlerini, tedavi yöntemlerini veya neye yol açabileceğini arıyor. İnternette yapılan aramaların yüzde 20’si sağlıkla ilgili. Bir muhabiri mesleki tatmine eriştiren şey de imzasını taşıyan bir haber çalışmasının daha çok kitleye ulaşmak olduğuna göre bu çok büyük bir artı bence. Diğer bir artısı da sesini ilgili yerlere duyurma şansı yakalayan kişilerin size dua etmesi.

4) KURUMUNUZUN, HABER KAYNAĞININ VE VATANDAŞIN SAĞLIK HABERCİLİĞİNE BAKIŞI NEDİR? BU ALANDA SORUNLU YAKLAŞIMLAR NELER, DÜZELTMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Bu soruya, sadece alanın sorunlu yaklaşımları açısından değinmek istiyorum. Çünkü, biz sağlık gazetecilerini ilgilendiren en önemli nokta burası çünkü. Örnekler çoğaltılabilir ama, küçük bir ayrıntıya değinecek olursak, sağlık haberlerinde kullanılan ‘’ameliyat oldu, tedavi oldu, taburcu oldu’’ ifadelerinin yerine ‘’ameliyat edildi, tedavi edildi, taburcu edildi’’ tanımlamalarını kullanmamız daha yerinde olacaktır. Bir hasta kendisi tedavi ya da ameliyat olamaz, bir doktor tarafından edilir. Kendi kendine taburcu olamaz, yetkili makamın oluruyla taburcu edilir. Bu ifadeler toplumda da çok yaygın kullanılıyor, bizler haberlerimizle bu yaygın kullanımın düzeltilmesi adına küçük bir katkı sağlayabiliriz.

5) SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? DEĞERİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Mutluluk, huzur, kariyer, aşk, sevgi vs. yaşamımızın en temel parçaları. Bir defa şunu kabullenmeliyiz, her şeyin başı sağlıksa haberciliğin merkezinde de bu olmalı. Bunları yaşayabilmemiz için bize lazım olan tek şey, sağlık. Sağlık olmayınca dünyanın hepsi sizin olsa hiçbir anlamı var mı? Sağlık haberleri hak ettiği değeri görmüyor. Medyada SSEM (siyaset, spor, ekonomi ve magazin) haberciliği yaygın. SSEM haberciliği, sağlık haberciliğini geri planda bırakıyor. Değerinin artırmak için naçizane önerilerim şöyle:
Medya kuruluşlarında, diğer servisler gibi Sağlık Haberleri Editörlüğünün kurulması
Tüm iletişim fakültelerinde sağlık haberciliği dersinin gazetecilik bölümlerinde zorunlu ders olarak müfredata alınması.
TV’lerdeki sağlık programlarını ünlü bir ismin sunması yerine sağlık haberciliğiyle ilgili saha tecrübesine sahip gazetecilerin sunması.

6) SAĞLIK HABERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Aslında bu konu o kadar geniş bir konu ki, burada sadece birkaç hususa değinmek istiyorum. Sağlık haberlerinin en hassas unsuru, hastadır. Niye, Sağlık Bakanı’ndan demeç haberi yapılsa da, herhangi bir kurumdan sağlık verilerine ilişkin istatistik haberi yapılsa da, sağlık turizmiyle ilgili bir çalışma yapılsa da biz sağlık haberlerini niye yapıyoruz? İnsanların sağlığına katkı sağlamak için. O yüzden haberin hastaya yansımasında sıkıntı yaşanmaması için hassas davranmalıyız. Örneğin,

7) BU ALANDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?

Duvarları delik, soğuk ve yağış geçiren çökme tehlikesi bulunan bir köy evinde yaşam mücadelesi veren ailenin doğuştan kalbi delik 1,5 yaşındaki çocukları Eren bebek. Beni çok etkiledi yaşam hikayesi. Gece uykuda tıkanıyor ve bazen sıçrayarak uyanıyordu. Haberinin yapılmasıyla yurtiçi, Almanya ve Avusturya’dan aileye ulaşanlar oldu ve yardım elini uzattılar. Eren, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde anjuyo oldu, kalp kapağına yama yapılarak delik kapatıldı. O, artık mutlu ve neşeli bir çocuk. Sağlığına kavuştuktan sonra ailenin ziyaretine gittim, Eren etrafa gülücükler saçıyordu, oynuyordu. Benim için birinin sıkıntısının gitmesi, yüzünün gülmesi en büyük mutluluk kaynağı.

Sosyal Medya Hesaplarım:

www.facebook.com/yuscelik37

www.twitter.com/yuscelik37

www.instagram.com/yuscelik37

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here