Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor, kolon kanserine dikkat çekmek için Altan Erkekli, Ata Demirer, Deniz Çakır ve Feridun Düzağaç’ın yer aldığı bir bilgilendirme filminin hazırlandığını açıkladı.

Türk Gastroenteroloji Derneği (TGD) tarafından düzenlenen 34. Ulusal Gastroenteroloji Kongresi, 1-6 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştiriliyor. Kongreye 900’ü aşkın doktor, hemşire, teknisyen ve öğrenci katılıyor.

Kongrede düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Bor,  850 kişilik bir aile olduklarını, 80 milyonluk ülkede bu rakamın çok düşük olduğunu söyledi.

Bor ayrıca, kolon kanserine dikkat çekmek için Altan Erkekli, Ata Demirer, Deniz Çakır ve Feridun Düzağaç’ın yer aldığı bir bilgilendirme filminin hazırlandığını bildirdi.

“TÜRKİYE’DE ENDOSKOPİYİ KİMLERİN YAPACAĞININ YASAL DAYANAĞI YOK”

Prof. Dr. Serhat Bor, endoskopinin ehil kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı’nın elinde bulunan sertifikasyon programını hızla sonlandırması ve kimlerin endikasyon yapılacağının bilinmesi gerekir. Bugün ülkemizde endoskopiyi kimlerin yapacağının yasal dayanağı yok. Her hekim endoskopi yapabilir düzeydedir, bu kabul edilir bir şey değildir” dedi.

Bor, ayrıca 2019 Dünya Gastroenteroloji Kongresi’nin İstanbul’da yapılacağını duyurdu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here