Altın kumlardan denizlere, göz alıcı gökdelenleri, geleneksel Arap hayatıyla, lüksün son noktasında kesişen insanların şehri Dubai. Ilık ılık esen rüzgarı, yazın kavurucu sıcakları, insanları klimalar altında yaşamaya mahkum bırakmış ancak otobüs duraklarına kadar klima koydurmuş şehir… Bir tarafı deniz bir tarafı çöl. Bir tarafım burada yaşanmaz diyor bir tarafım aslında güzel diyor. Lüks sınırlarınız nedir? Yaz günü kayak yapmak mı? 7 yıldızlı bir otelde krallar gibi ağırlanmak mı? En lüks otomobillerde en pahalı mücevherleri takıp, en marka kıyafetlerle dolaşmak mı? Tamamen insan eliyle yapılmış Palmiye Adalarında bir villada dünyanın sayılı insanlarından biri olmak mı? Ne ararsanız var.

Birleşik Arap Emirlikleri 1971 yılında İngiltere’den ayrılarak, bağımsızlığını ilan etmiş, Petrol sayesinde ihya olmuş Arap yarımadası ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri, küçük ama çok zengin bir ülke. 7 adet emirlikten oluşuyor, başkent yani baş emirlik Abu Dhabi. En modern, en turistik olanı ise aynı zamanda finansal merkez olan şehir ise Dubai. Her emirliğin bir Emiri var ve Emirer halk tarafından çok seviliyor. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına “Emirati” deniliyor. Emiratiler evlendiğinde devlet 1 milyon dirhem yardımda bulunuyor. Halktan hiç vergi alınmadığı da düşünülürse bayağı iyi bir yaklaşım. Emiratiler o kadar zengin ve refah içindeler ki, ya çalışmıyorlar, ya da memuriyet tarzı rahat işlerde çalışıyorlar.

Havaalanından girer girmez dikkatimi çeken hemen hemen her yerli erkeğin beyaz entari şeklinde kıyafet giymesi. Bu kıyafet resmi bir kıyafete de dönüş adeta. Qatar Airways in büyük katkılarıyla dünyanın her noktasına uçuş imkanı bulunuyor ve özellikle Afrika ve Orta Asya ülkeleri için transfer durağı.

Biz neden mi buradayız çünkü Dubai’de Sağlık Serbest Bölgesi var. Dünyanın dört bir yanından gelen hekim ve sağlık personeliyle, ekonomik gücünü ve lüksünü birleştiren BAE, Dubai’ye Sağlık Serbest Bölgesi kurdu. Dubai Serbest Bölgesi, Dünyanın ilk sağlık serbest bölgesidir. 2002 yılında yapımına başlanmış olup, yapımı için 1.8 milyar dolar harcanmıştır. Faaliyete 2006 yılında geçmiştir. Açıldığı andan itibaren ilk beş yılda 330.000 ameliyat gerçekleştirilmiştir. Dubai Sağlık Serbest Bölgesi’nin içinde 2 üniversite 2 hastane bulunmakta ve 2400 şirket faaliyet göstermektedir. Sağlık Serbest Bölgesi ile sağlık yatırımları ve sağlık insan kaynağını bölgeye çekip, burada turizmden, emlağa, taşımacılıktan, transfere ve yabancı sermayeyi vergi almadan çekmeyi hedeflemişlerdir. Zengin Arap ülkelerine ait hastalar özellikle 11 Eylül olayından sonra Amerika’dan kolay kolay vize alamamaya başlayınca Arap Bölgesi’nin cazibe merkezi olup, ekonomilerine de katkı sağlamak istemişlerdir. Peki proje başarılı olabilmiş mi diye sorarsak, kısmen şeklinde cevap verebiliriz. Ar-ge ve Üniversite Merkezleri istenilen düzeyde kurulamamıştır. Hala Dünya’da adından söz ettirir araştırmalara ve buluşlara imza atamamıştır. Bu sebeple istenilen düzeye ulaşamasa da Dünya’da sağlık turizminde adından söz ettirebilmektedir. Bölge açısından ilki gerçekleştirmenin avantajıyla…

Biz de burada hem sağlık serbest bölgesini inceledik hem de B2B görüşmelerle sağlık hizmeti almaya aracılık hizmeti veren firmalarla ve Uluslararası Sigortalarla anlaşma yapabilmek üzere kurumumuzun tanıtımı yapıp, anlaşma sağlamak istedik. Görüşmelerden arta kalan zamanlarda da şehri keşfe çıktık.
Dubai tamamen yapay bir şehir, tarihi bir bina ya da yapı bulmanız mümkün değil. Yüksek gökdelenler, yapay göletler, şelaleler, dünyanın en büyük ve lüks alışveriş merkezleri, insan eliyle yapılmış zorla oldurulmuş bir şehir gibi. Farklı hayatlara ulaşacağınız değişik bir dünya işte…

Şehirde metro ile her yeri gezmeniz mümkün ancak benzin inanılmaz ucuz olduğu için taksiler de çok ucuz. Para birimi Dirhem ve 1 dirhem yaklaşık 1 dolara eşdeğer.
Dubai iddialı bir şehir, en’lerin şehri, rekorları seviyor. Dünyanın en uzun binası olan Burj Khalifa, 829 m ve 160 kattan oluşuyor. Tayvan’daki Taipei 101 binasının rekorunu da elinden almış durumda. Önümüzdeki 10 yılda da bu ünvanı taşımaya devam edecek gibi görünüyor. Burj Khlifa gerçekten etkileyici. Başınızı kaldırdığınızda ucu bucağı yok gibi görünüyor. İsterseniz 125. Kata çıkıp bütün Dubai’yi kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Burj Khalifa’nın komşusu Dubai Mall, toplam kapladığı alan olarak dünyanın en büyük alışveriş merkezi ünvanını elinde tutuyor. Dubai’nin en turistik alışveriş merkezi. İçinde köpek balıklarının da yüzdüğü devasa bir akvaryum bulunuyor. Şelaleler, buz pateni pisti de var. İçeride arzu ederseniz golf araçları gibi araçlarla da gezmeniz mümkün. Hem Avrupa’nın hem de Amerika’nın en seçkin marka mağazaları var.

Dubai Mall’ın en ünlü atraksiyonu da The Dubai Fountain! Açık alanda saat akşam 6’dan sonra başlayan, her yarım saatte bir yapılan inanılmaz bir fıskiye şovu. Çevresinde bulunan pek çok restaurant ya da cafe’de oturup bu muhteşem şovu izleyebilirsiniz.

Bence Dubai denince ilk akla gelen yapı Dünya’nın ilk ve tek 7 yıldızlı oteli Burj Al Arab. Otelin içi altın varaklarla kaplı, rüya gibi girişte yine sizi bir watershow karşılıyor. Gitmişken mutlaka görülmeli.

Para sınırının olmaması dünyanın en iyi mimar ve mühendisleri ile çalışma imkanının bulunması hayal ötesi yapıları inşa etmeye imkan vermiş. Tamamen yapay olarak dışarıdan kaya ve kum taşıyarak Palmiye şeklinde ada yapılmış ve adanın üstüne de müthiş lüks oteller, evler, rezidanslar yerleştirilmiş. Palmiye’nin dallarında eviniz yoksa dallara giremezsiniz! Palmiye adası büyüleyici! Şehirden palmiyenin gövdesine giriş yapılıyor, palmiyenin etrafındaki çembere ulaşmak için denizin altından yol yapılmış oradan da ulaşılabiliyor.

Dubai’ye gelmişken çöl safarisi yapmadan gitmek olmaz. Akşamüzeri çıkış yapılıyor. Yolun yarısında lastikler indiriliyor ve safari başlıyor. Çöl, dümdüz değil. Rüzgarın etkisiyle engebeler, yükseltiler ve alçaltılar oluşmuş. Bu da safari deneyimine aksiyon katıyor. Sağlam bir bünyeniz yoksa ya da sarsıntıdan etkilenirseniz denemeyin derim. Çünkü hızdan ve engebelerden koltuk altınızdan kayıyor. Güneşin batışını izlemek harika bir deneyim. Daha sonra akşam yemeğinin yeneceği yere geliniyor. Burası bildiğiniz bedevi çadırı gibi. Geleneksel yemekleri yedikten sonra geleneksel müzikler ve shovlar başlıyor. Burada geleneksel kıyafetler giyip, fotoğraf çektirebilir ve o güzelim kınalardan beş dakika içinde yaptırabilirsiniz. Gündüze göre gece çöl serinliği çöküyor ve üşümeye başlıyorsunuz. Yalın ayak kumlarda gezmek kumları hissetmek güzel gerçekten.

Dubai’de özellikle gece manzarası en güzel yerlerden biri Dubai Marina. Gökdelenlerin arasından yatlara bakış ve ışıklar, ışıklar, ışıklar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here