Tıp eğitiminde Türkiye’de bir ilke imza atılıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, dünyanın önde gelen tıp fakültelerinden kullanılan Microsoft Hololens’i, Türkiye’de ilk kez anatomi eğitiminde kullanılmak üzere öğrencilerine sunuyor.
“Sanal Gerçeklik” ve “Arttırılmış Gerçeklik” deneyiminin en iyi özelliklerini bir arada sunan
“Karma Gerçeklik” teknolojisinin kullanıldığı Karma Gerçeklik Laboratuvarı’nın açılışı, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında, 14 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

GERÇEK DÜNYAYA PARALEL
Hacettepe Bilim Derneği’nin katkıları ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda kurulan Karma Gerçeklik Laboratuvarı, temel ve klinik bilimlerde eğitim
amaçlı pek çok hizmeti en son teknoloji çerçevesinde öğrencilere sunuyor. Radyolojik
görüntülerin üç boyutlu modellenerek tanı ve cerrahi tedavi planlamalarına da fırsat vermesi açısından, gelecekte tıbbın birçok alanında yer alacağı düşünülüyor.
Karma geçeklik sayesinde gerçek dünyaya paralel olarak görülen sanal içeriklerle de etkileşim haline girmek mümkün oluyor. Gözlük şeklinde tasarlanan ve takılarak kullanılan holografik bilgisayar sayesinde, dijital veriler ve holografik görüntüler ile etkileşime geçip, tüm içeriğe müdahale edilebiliyor. Öğrenci, tüm bunları bulunduğu ortamda yani gerçek dünyadan kopmadan, canlı, dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşayabiliyor.
Hacettepe’de açılacak Karma Gerçeklik Laboratuvarında, Windows 10 işletim sistemi kullanan ve hareket takip özelliğine sahip kamera ve sensörler içeren, Microsoft'un arttırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens, 4K özelliğine sahip LCD televizyon, dokunarak kullanılabilen ekran, 3 boyutlu tasarıma izin veren yazılım ve donanımlar gibi en son teknolojilerin kullanıldığı cihazlar yer alıyor.

Microsoft Hololens gözlüğünü NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanıyor.
Yeryüzündeki bilim insanları, üzerinde çalıştıkları şeyi astranotun gözünden görebiliyor. Ford
otomobil fabrikası, araç tasarımını Hololens gözlüklerle yapıyor. Hololens, dünyada tıp
sektöründe de aktif olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here