Vücudumuzun önemli bir organı olan ağız hayati derecede önemli olan su ve gıdalar gibi maddelerin vücudumuza ilk girdiği kapısıdır.

Dişler ve yanaklar da bu gıdaların vücudumuza faydalı halde kullanılabilmesi için çalışan ağızın diğer bölümleridir. Sağlıklı bir ağızda herhangi bir problem olmadığı için; kanama, yara, çiğneme fonksiyonunda ya da tat alma duyusunda bir aksama görünmeyecektir. Diş etleri sağlıklı olduğu zaman açık pembe renkte ve portakal kabuğu görünümündedir. Sağlıklı dişler üzerinde çürük ve diğer lekeler bulunmayacaktır. Dudakların iç kısmında ve dış çeperlerinde yine herhangi bir yara ve benzeri görünüm olmayacaktır. Ağız vücudumuzun sürekli kullanılan bir bölümü olduğu için bu bölgede bir sorun ortaya çıktığında kolayca fark edilecektir.  Ağız sağlığının bozulduğu far edildiğinde vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir. Sağlıklı dişleri de; üzerinde leke bulunmayan, çiğneme ve koparma işlevlerini kolayca yerine getirebilen ve sıcak veya soğuk sıvı alımında hassasiyet sorunu yaşamayan dişler olarak tanımlayabiliriz.

Yetişkinlerde ve ileri yaşlarda sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak için ne tür tedbirler alınmalı?

Sağlıklı hayatın başlangıcı, sağlıklı vücudun giriş kapısı olarak nitelendirebileceğimiz ağız ve civarı dokularda gerçekleşiyor diyebiliriz. Bu nedenle dünyada uluslararası kurallarla belirlenmiş günde en az iki kere diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve ara yüz temizliği çok önemlidir.

Bununla birlikte sağlıklı ağzın devamını sağlamak için yılda en az iki kez diş hekimi randevusu alarak dişlerimizin ve ağzımızın sağlık kontrolünü yaptırmamız gerekiyor. Diş hekimimizin bize gösterdiği şekilde günde en az 2 kere ve minimum 2 dakikadan oluşan fırçalama seanslarını aksatmamalıyız.  Diş fırçalama tekniği diş hekimi ile birlikte kişiye özel olarak belirlenmelidir. Ayrıca diş fırçası, diş macunu, ara yüz ve dil temizliği ile ilgili de diş hekiminden destek alınmalıdır.

Günümüzde diş estetiği çok yaygınlaştı, hangi durumlarda diş estetiği önerilir, riskleri nelerdir?

Tarihte her zaman insanlar estetiğe önem vermiş ve güzeli aramışlardır. Göreceli bir kavram olan güzelliğe ulaşmak için diş hekimliğinde de estetik kavramı son yıllarda çok öne çıkıyor. Bu noktada öncelikle kişinin estetik açıdan isteklerini hekimine anlatması ve hekimin bu isteklerin hastaya uygunluğunu değerlendirerek bir planlama yapması gerekiyor. Günümüz teknolojisinde çok başarılı sonuçlar alabildiğimiz estetik alanında her türlü tedavinin her hasta için uygulanabileceğini söylememiz yanlış olacaktır. Dolayısıyla diş estetiği yaptırmadan önce diş hekiminize başvurmanız kendisinden bu konuda bilgi almanız çok önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi estetik her yaş grubunda insanların her zaman ilgisini çeken bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Gerekli olduğu durumlarda diş hekimleri hastalara gereken estetik yaklaşımları tarif edip anlatacaklardır ve başarıyla uygulayacaklardır. Ancak unutulmamalıdır ki bu estetik uygulamaların gerekmediği halde sadece istek üzerine uygulanması faydadan çok zarar getirebilir.

– Estetik gerekmediği halde bilhassa gençlerde – ergenlerde takıntı oluşması durumunda neler yapılabilir? Günümüzde internet üzerinden birçok bilgiye ulaşmakla birlikte herkesin bildiği gibi bu bilgilerin hepsinin doğruluğunu da tartışmalıdır. Gençler özellikle ünlülerden gördükleri diş estetiği uygulamalarını kendilerine uygun olup olmadığını araştırmadan yaptırmak isteyebilirler. Bu durumda mutlaka bir diş hekimi ile görüşmeleri hem görüntülerini hem de sağlıklarını korumak açısından faydalı olacaktır.

Uzm. Dr. Dt. Ersel Özdemir / Güven Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here