“Sağlık haberciliği her zaman reytingi olan konuları barındırır”

1/) KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?
28 Haziran 88 İstanbul doğumluyum. İlkokul 2’den bu yana televizyoncu olma hayaliyle yanıp tutuşmuştum. “Kendinizi tanıtır mısınız?” sorusunun çok uzun cevapları olabilir ancak ben bu kadarıyla yetinmeyi seçeceğim. Ben Rüya Akkuş, merhaba 🙂
2-) SAĞLIK HABERCİLİĞİ İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU? KAÇ YILDIR BU ALANDA ÇALIŞIYORSUNUZ?
Sektörün yenilerinden sayılırım. Sadece 6 yıldır haber üretim işinde çalışıyorum. Ulusal bir kanalda (ATV) görevimi yürütüyorum. Televizyon kanalı olunca malesef sadece sağlık alanıyla ilgilenmiyorum. Yargı da işimin parçalarından biri. Sektörün en büyük handikaplarından biri “seçmez- seçilirsiniz” bu nedenle ben de sağlık alanını seçen kişilerden biri değilim, müdürlerimin yönlendirmesiyle kendime yer açmaya çalıştım. Gazeteciler kadar olmasa da televizyonda da bu görevi yürütmeye çalışıyorum.
3) SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN ARTILARI VE EKSİLERİ NELERDİR?
Sağlık haberciliği her zaman reytingi olan konuları barındırır. Çok senden,bendendir. Biraz daha basite indirecek olursam üst kat komşumuzun ayağının su toplaması bile alt katta dedikodu malzemesidir. Dolayısıyla üst kat komşunuzun uygulayacağı tedavi yöntemleri de oradaki gizli haberciklerdir. Yanlış yaparsa “dikkat, bunu yapmayın” doğru yaparsa da “geleneksel yöntem” oluyor. Hemen küçük bir düzeltme yapayım, sağlık haberciliği elbette bu demek değildir. İşte eksileri de burada başlıyor. Sırf bir akımın sözcüsü olmak için insanları yanlış yönlendirmek de maalesef bu işin getirdiklerinden. Sağlık şakaya alınmaması gereken bir alan olduğu için muhabirlerin de / habercilerin de bir doktor titizliğinde çalışması gerekiyor.
4) KURUMUNUZUN, HABER KAYNAĞININ VE VATANDAŞIN SAĞLIK HABERCİLİĞİNE BAKIŞI NEDİR? BU ALANDA SORUNLU YAKLAŞIMLAR NELER, DÜZELTMEK İÇİN NELER YAPMALI?
Mmm… Güzel kadın, bakımlı kadın, tatlı dilli kadın… İşte bu bir sorun! nedense Tv sektöründe sağlık alanının sadece kadınların yapabileceği bir iş gibi görülmesi tırnak içinde söylüyorum “kafası çok iyi çalışan çok başarılı” adamların da önünü kesiyor. Üstelik ekrana çıkarttığımız kişilerin de güzel / bakımlı olması isteniyor. Kendi güzellik ölçütlerimize göre insanların yaptıkları işlerin üzerine gölge düşürmek tasvip edilesi değil. Çalıştığım kurumun artılarına değinecek olursam da öyle her işi kabul etmemeleri…  Reklama girmeyen işler, haber değeri olan ve yayınlandıktan sonra bir kitlenin aklındaki soru işaretlerini gideren, merak uyandıran paketler hazırlamamız isteniyor. EE,,zaten haber de bu.
5)SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? DEĞERİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Hayır, değer görmüyor. Değer verenler “parayla iş yaptığımızı” düşünen doktorlar 🙂 25-32 haberlik akışa bakılır ve “aa sağlık haberi yok , koyalım bir tane” denilir. haber eklenir. bazen evet sadece bu kadar basittir. Oysa ki insanlar sağlıksızlıktan kırılırken, bir toplumu refah seviyesine sadece ekonomi ve siyasetle taşıyamazken hatta en iyi seçim kampanyası sağlık vaadiyken malesef sağlık haberciliği insanların gözünde bir cumhurbaşkanlığı whats app muhabirliği değil.
6) SAĞLIK HABERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
Doğru olacak. Çok sevdiğimiz A isimli doktorun ricası üzerine haber yapılmayacak. Sırf A isimli doktor dedi diye, saçma sapan bir konuyu allayıp pullamayacağız. Haber değeri olacak. İnsanları bilgilendirecek, akıllardaki soru işaretlerini giderecek, varsa meraklısı/hastası onu doğru yönlendirecek. Sağlık sonradan kazanılan bir şey değildir. Sağlık korunması gereken bir şeydir. İnsanlara bunu aşılamalıyız.
7) BU ALANDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?
Hayır.

 

2,781 Takipçi, 740 Takip Edilen, 777 Gönderi – Rüya Akkuş Küçüktunca ‘in (@ruyaakkus) Instagram fotoğraflarını ve videolarını gör
Rüya Akkuş Küçüktunca is on Facebook. Join Facebook to connect with Rüya Akkuş Küçüktunca and others you may know. Facebook gives people the power to…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here