Beslenme alışkanlıklarımız gün geçtikçe değişiyor. Değişen beslenme şekli ve aşırı tüketim ise dünyayı obeziteye sürüklüyor. Büyük bir hızla, çığ gibi büyüyen obezite, tıpkı salgın bir hastalık gibi ilerleyerek çocukluk çağından itibaren tehlikeli bir seyir izliyor. Farklı rahatsızlıkları da beraberinde getiren bu sinsi hastalık, kişilerin yaşam süresini de kısaltıyor.

Ayrıca sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyen obezite; tip 2 diyabet, hipertansiyon, kanser, dislipidemi, kalp hastalıkları, eklem rahatsızlıkları ve uyku apne sendromu gibi ek hastalıklara neden olarak yaşam kalitesini düşürüyor. Türkiye’de obezitenin her geçen yıl olumsuz yönde artış gösterdiğine dikkat çeken Avrasya Hastanesi’nden Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun GÖRMÜŞ konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaşam tarzınıza dikkat etmelisiniz!

Yaşam tarzımız ve beslenmemiz sağlığımızı en çok etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. İşte obez olmamıza sebep olanlar:

• Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food,
• Hareketsiz yaşam,
• Genetik etkenler,
• Psikolojik nedenler,
• Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol)
• Kullanılan bazı ilaçlar,
• Hamilelik sırasında ve sonrasında alınan kilolar,
• Bilinçsizce yapılan diyetler yer alıyor.

Obeziteden korunmak için neler yapmalı?

Obezitenin engellenmesi için hastalığa sebep olan fizyolojik ve psikolojik sorunların ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Obezite genetik faktörlerin etkisi altında olsa da, büyük ölçüde yaşam biçimi sebebiyle ortaya çıkmakta ve ilerlemektedir. Bu nedenle, yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteler gözden geçirilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı ve beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir.

Yürüyüş ve egzersiz çok önemli! Yürüyüş ve egzersiz gibi fiziksel aktiviteler bedenin enerji harcamasını sağlayarak yağ depolarında boşalmaya ve dolasıyla da kilo artışını engellemeye yardımcı oluyor. Kan dolaşımı ve kas hareketlerini de hızlandıran; kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser, diyabet gibi pek çok hastalığa savaş açarak vücudu koruyor.

Yeme alışkanlığında sebzeler ihmal edilmemeli. Ayrıca sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçilmeli ve aşırı yağlı, tuzlu, şekerli beslenmeden uzak durulmalıdır. Doğru ve dengeli beslenmek, vücudun bağışıklık sistemini korumak ve kilo almayı engellemek açısından önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here