HÜRRİYET gazetesi muhabirlerinden Mert Gökhan KOÇ ve Uğur PEŞMEN, “Cevzcan’dan Ankara’ya Şifa Yolculuğu” başlıklı haberiyle günün sağlık muhabiri oldu.

Akciğerinde gelişen bronşektazi (bronşların aşırı genişlemesi) hastalığı nedeniyle zor günler geçiren 11 yaşındaki Afganistan vatandaşı Ahmad Oraz, sağlığına Başkent’te kavuştu.

Sanatoryum Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Sadi Kaya, tedavi için iki yöntem olduğunun altını çizerek, “Birincisi açık şekilde ameliyat diğeri de kapalı. Çocuklarda kapalı ameliyat pek yapılamıyor. Ancak Ahmad’da kapalı yöntemle akciğerin alt lobunda hasta olan bir kısmı çıkardık. Hastamız şu anda iyi durumda” dedi.

Sanatoryum Hastanesi Başhekimi ve Yöneticisi Doç. Dr. Göktürk Fındık ise, “Video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) ile akciğerinin 10’da 1’i çıkarıldı. Normalde erişkinlerde bile yapılması zor bir ameliyattır. Çocuklarda çok daha zordur, hatta bu yöntemle çocuklarda yapılan ilk ameliyat olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

Mert Gökhan KOÇ’u ve Uğur Peşmen’i bu durumu bilgilendirici, sade ve akıcı bir üslupla haberleştirmesinden ötürü tebrik ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here