“Konu sağlık ve insan hayatı olduğu için haber içerikleri ciddi olmalı”

Türker YURDAGÜL

saglikmuhabiri.com Editörü

 

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Ben Türker YURDAGÜL. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunuyum. Üretken, çalışkan, dinamik ve güncel bir yapı gerektiren sektörümüz gereği birçok alanda proje ve çalışmalarda bulundum. 2014 yılı Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde staj ve çalışmalarımı tamamlayarak aynı yıl içinde Ankara’da özel bir hastane bünyesinde 2 yıl çalıştım.

SAĞLIK HABERCİLİĞİ İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU? KAÇ YILDIR BU ALANDA ÇALIŞIYORSUNUZ?

Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra çalıştığım alanların dahilinde her zaman sağlık sektörü geniş bir yer aldı. Bunun doğal sonucu olarak sağlık haberciliği anlamında birçok haber ve çalışma gerçekleştirdim. Birçok branş ve geniş bir yelpazeye sahip olan sağlık sektörü habercilik anlamında bana önemli tecrübeler kazandırmanın yanında güzel mutluluklar da yaşatmıştır. Bu alandaki çalışmalarımızı kurduğumuz ve sağlık haberciliği alanında çok değerli çalışma arkadaşlarımızla halen devam ettirdiğimiz www.saglikmuhabiri.com ile sürdürmekteyiz. Kaç yıldır bu alanda çalışıyorsunuz sorusu yerine kaç yıl çalışmak isterdiniz sorusunu daha uygun buluyorum. Kalemimizin yazdığı ve nefesimizin yettiği süre boyunca bu alanda çalışmak benim için en büyük gayedir.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN ARTILARI VE EKSİLERİ NELERDİR?

Daha önce de bahsettiğim gibi; geniş yelpazeli, sürekli gelişen ve dinamik bir sektör. Bu durum sağlık habercileri için haber bulma ve yaratma anlamında birçok kaynak yaratıyor. Dikkat edilmesi gereken konu ise elde edilen bu haber kaynaklarının nasıl değerlendirileceği. Sağlık haberciliği okur ve takipçilerin kafasında soru yaratma lüksü olmayan bir alan. Konu sağlık ve insan hayatı olduğu için haber içeriklerinin ciddi, açık, net ve gerçekçi olması en önemli konu bence. Gündeme çıkarttığınız bir konu belki de milyonlarca insanın beklediği ve umut veren bir tedavi yöntemi olacağından içi boş içeriklerle insanları hayal kırıklığına uğratmamak en önemli nüanslardan. Bir diğer konu ise; objektif ve toplumsal bazda hareket etmek. Sağlık sektörü içinde kişisel çıkarlar doğrultusunda hareket eder ve bu yönde haberler yaparsanız topluma ve yaptığınız işe karşı sorumluluğunuz dışına çıkabilirsiniz. Yaptığınız her haber ve çalışma, sağlık alanında ve toplumsal hayata fayda sağlamak noktasında yararlı ise bence en keyif alınacak ve saygı duyulacak konu bu olmalıdır.

KURUMUNUZUN, HABER KAYNAĞININ VE VATANDAŞIN SAĞLIK HABERCİLİĞİNE BAKIŞI NEDİR? BU ALANDA SORUNLU YAKLAŞIMLAR NELER, DÜZELTMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Bakış açısı anlamında çok sevdiğim ve saygı gösterdiğim bir hocam olan Prof.Dr. Mahmutcan YAĞMURDUR’dan bir alıntı ile cevap vermek isterim: ‘’Herhangi bir hukuksal sorununuzu çözerken avukatınıza vekalet verirsiniz ve ona güvenirsiniz. Hastalarımız da bize sağlığının vekaletini veriyorlar ve vekaleti kötüye kullanamazsınız. Aslında hastanın size olan güveni ön planda burada. Güvendiği zaman sizin de bu güvene layık olacak karakterde, donanımda ve bilgide olmanız beklenir.’’ Sağlık haberciliği anlamında da bu bakış açısına sahip olduğunuzda kurumsal olarak da, haber kaynağı olarak da okur ve kullanıcılarınız arasındaki bağda kuvvetli bir etkileşim yaratılmış olur.

Vatandaşın sağlık haberciliği dendiğinde aklına gelen ilk mecra televizyonda yayınlanan sağlık konulu programlar. Bu tür programların da vatandaşı aydınlatmak anlamında yararları olduğu açık ancak toplumsal bakış açısının büyük oranda sadece bu programlarla sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Son dönemde diğer mecralara ilginin artması sevindirici olsa da yazılı basın ve dijital medya alanlarında da vatandaşların bu haber içeriklerine ilgisinin arttırılması önemli bir konu.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? DEĞERİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Nasıl ki sağlık alanında uzun yollar kat edilmişse de halen yeni hastalık türleri, yeni tedavi yöntemleri, sağlık turizminin gelişimi vb. konular her zaman var olduğu gibi bu doğrultuda sağlık haberciliği de geliştirilebilir ve yenilikler yaratılabilir durumdadır. Önemli olan bu kanalın gücüne ve önemine olan düşüncenin geliştirilmesidir ve hak ettiği değerin artması en büyük temennimizdir.

SAĞLIK HABERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Bahsettiğim gibi; konu sağlık ve insan hayatı olduğu için haber içeriklerinin ciddi, açık, net ve gerçekçi olması en önemli konu bence. Her kaliteli çalışma reyting almaz. Hedef kitlenizin beklentilerine ve haberin içeriğine en uygun şekilde ilgi uyandırmalısınız.

BU ALANDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?

Birçok yaşam öyküsü ve ilginç hikayeye şahit oldum ancak direk şu diyebileceğim net bir anım yok.

0505 9248987

turkeryurdagul@yahoo.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here