Lokman Hekim Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt,  kirli havanın çok şiddetli baş ağrılarına sebep olup, migreni tetikleyebileceğini söyledi.

Doktor Akkurt, 60 yaşın üzerinde ve rahatsızlığı olan kişilerin hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulunurken, “Hava kirliliği özellikle kış aylarının en büyük sorunudur. Kış mevsiminde kirliliğin artmasına yanma potansiyeli düşük yakıtların kullanılmasının ve trafikteki araçlar neden olur. Bu dönemlerde havada sirkülasyonun az olması nedeniyle yakıtlardan çıkan zararlı maddeler insan sağlığını olumsuz etkiler.” dedi.

Kirli havanın solunum sistemine, akciğerlere, üst alt solunum yollarına ve kalp damar sistemine zarar verebildiğine dikkati çeken Akkurt, “Havada bulunan zararlı kimyasalların, partiküllerin, nitröz oksitlerin ve diğer gazların bir kısmı emilerek dolaşıma geçmektedir. Bununla birlikte havada bulunan zararlı gazların akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kansere de yol açtığı çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Bunu destekleyen çalışmalar da vardır.” diye konuştu.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR RİSK ALTINDA

Lokman Hekim Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt,  kirli havadaki fiziksel ve kimyasal bakımdan zararlı maddelerin, özellikle solunum yolu rahatsızlığı bulunan kişilerde hastalığın ilerlemesine sebep olabileceğine işaret ederek, şöyle devam etti:

“Özellikle astım, KOAH, müzmin bronşit, anfizemi, kalp ve tansiyon hastalarının hava yoluyla bu ortamdaki maddeleri alma potansiyeli çok yüksek. Bu kişiler, kirli hava nedeniyle sık sık atak geçirerek acil servise başvuruyor. 60 yaşın üzerinde ve rahatsızlığı olan kişiler hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmasın. Özellikle sinüziti olan kişilerin bu havalarda dışarıya çıkmamasını öneriyoruz. Kirli hava, buruna açılan sinüs deliklerinin şişmesine ve ödem gelişmesine yol açacağı için çok şiddetli baş ağrılarına sebep olur, migreni tetikler. Solunum savunma sitemi tam olarak yerleşmeyen çocuklar da kirli havadan olumsuz etkilenir. Ebeveynler, havanın kirli olduğu saatlerde çocuklarını dışarı çıkarmamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here