Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Buyrukçu, özellikle saçlı deride, derinin pul pul dökülmesi şeklinde karşımıza çıkan kepeklenmenin tek başına bir hastalık olmadığını söyledi.

Ancak bazı deri hastalıklarının kepeklenmeye yol açabileceği uyarısında bulunan Dr. Buyrukçu, “Kozmetik ürünlere karşı gelişen alerjik rahatsızlıklar, seboraik dermatit gibi deri hastalıkları, yağlı cilt, saç temizlik ve durulama problemleri (az yıkama, çok yıkama), malesezya mantarı, yeterince güneş ışığı alınmayan kış ayları, sürekli bone kullanımı, stres, az su içme, vitamin ve mineral eksiklikleri, kepeklenmeye neden olabilen etkenler” dedi.

Önce Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Kepeklenmenin tedavisine ilişkinse alınacak çeşitli tedbirler var. Kişisel Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu işe yaşam tarzı değişikliğiyle başlanılmasını öneriyor ve ekliyor: “Yeterince su tüketme, B ve C vitaminleri ile çinko ve magnezyumdan zengin beslenmeye yönelme, kullanılan kozmetik ürünün değiştirilmesi olumlu sonuçlar veriyor. Kepeğe karşı etkili şampuanlar veya saf zeytinyağından yapılan organik sabunlar kullanılabilir. İleri seviye kepeklenmelerde ise konsantre büyüme faktörlerinin (cGF gibi) saçlı deri, deri altı ve deri içi uygulamaları etkili sonuçlar veriyor. Ayrıca deri içine vitamin komplekslerinin verilmesi dirençli kepek olgularında yüzleri güldürüyor.”

Kepeklenmeye Karşı Doğal Kür Tarifleri

Dr. Buğra Buyrukçu’nun, kepeklenme sorunu yaşayanlara önerdiği saç bakım kürü ise şöyle hazırlanıyor: 5 sap kurutulmuş kekiği, 2 bardak suda kaynatın. Ilıdıktan sonra karışımı saçınıza sürüp, 40-50 dakika bekletin. Sonra saçınızı şampuan veya sabun ile yıkayın ve 5 dakika beklettikten sonra iyice durulayın. Ardından 2 çay kaşığı sirkeyi 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırıp durulama suyuna ekleyin ve ikinci durulamayı bununla yapın… Kepeklenmeye karşı saç bakım yağı ise şu şekilde hazırlanıyor; 6 damla sedir uçucu yağı, 6 damla biberiye uçucu yağı, 4 damla selvi uçucu yağı ve 50 ml zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınızla masaj yaparak saçlı deriye sürün. Başınızı bir havlu ile sarıp geceyi bu şekilde geçirin. Daha sonra şampuan ile yıkayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here