“İnsanların sağlığa ilişkin doğruları, doğru kaynaklardan öğrenmeye ihtiyacı var”

Neslihan CAN / Habertürk

1)Kendinizi tanıtır mısınız?

En büyük hayalim olan gazetecilik mesleğine ilk adımımı 2010 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümüne başlayarak attım. Mezun sayısı fazla ancak  istihdam oranı çok düşük bir bölüm seçmiş olmamın bilinciyle, henüz birinci sınıftayken staj arayışına koyuldum. Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Editörlüğü’nde, stajyer foto muhabiri olarak meslek hayatıma başladım. Okulumu bitirmemle birlikte Habertürk Gazetesi’nde çalışmaya başladım ve yaklaşık 3 yıldır sağlık muhabiri olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda yine gazetecilik alanında yüksek lisans eğitimime devam ediyorum ve Sağlık Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim.

2) Sağlık haberciliği ile tanışmanız nasıl oldu?

2012 yılında gözlerimle ilgili bir sağlık sorunu yaşadım. Geride bıraktığım bu sağlık sorunu, bir anlamda kariyerime yön veriyor.  Görme yeteneğimi neredeyse tamamen kaybetmiş ve kendimi zorlu bir serüvenin içinde bulmuştum. Rahatsızlığımın nedeni araştırılırken, tıbbın birbirinden farklı uzmanlık alanları tarafından sağlık kontrollerim yapıldı. Yaklaşık 1 yıl süren hastane maceralarımda çok sayıda sağlık personeli ve hasta ile tanışma imkanı buldum, sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu kavrarken, yüreğe dokunan öykülere şahit oldum. Ben de ne yazık ki birçok hasta gibi her kontrolün ardından doktorumun sözlerini doğrulama gereği duyuyor ve internete, sağlık haberlerine başvuruyordum. ‘İnsanların sağlığa ilişkin doğruları, doğru kaynaklardan öğrenmeye ihtiyacı var’ düşüncesiyle sağlık muhabiri olmaya karar verdim ve kendimi o günden bu yana sağlık alanında geliştirmeye çalışıyorum. Kurumum Habertürk’ün bu ilgimi karşılıksız bırakmaması da benim için büyük bir şans oldu. İki yılı aşkın süredir Habertürk Ankara’da çarşamba günleri çıkan sağlık sayfasını hazırlıyorum. Genç yaşıma rağmen bana güvenmeleri ve böyle bir tercih yapmaları sağlık haberciliği adına da sorumluluğumu artırıyor.

3) Haber kaynağının ve vatandaşın sağlık haberciliğine bakışı nedir? Bu alanda sorunlu yaklaşımlar neler, düzeltmek için neler yapmalı?

Gözlemlerime göre hem en önemli haber kaynağımız olan sağlık profesyonelleri hem de vatandaşlar sağlık haberlerine karşı bir güven problemi yaşıyor.  Sağlık profesyonelleri anlattıklarının gazete ve ekranlarda yanlış yorumlanmasından endişe duyarken vatandaşlar ise birbirinden farklı açıklama ve görüşlerle karşılaştıklarında kafa karışıklığı yaşıyor. Bütün sağlık muhabirleri en az bir kez bir hekimden ‘benden reyting çıkmaz’ yanıtını almıştır. Şunun iyi bilinmesi gerekiyor ki sağlık söz konusu olduğunda reyting öncelikli bir kaygı olamaz. Doğru bilgilerin medyada yer alması konusunda sağlık muhabirlerinin yanı sıra sağlık profesyonellerine de büyük iş düşüyor. Kamuoyuna doğru bilgiler aktaracak deneyimli ve sorumluluk sahibi sağlık çalışanlarımızdan bu yolda bize destek olmalarını bekliyoruz. Yalnızca doğru olanın medyada yer almasını sağlayabilirsek toplum sağlığı için el birliğiyle önemli bir işe imza atmış olur, güven problemini ancak bu şekilde çözebiliriz.  

4)Sağlık haberciliğinin hak ettiği değeri gördüğünü düşünüyor musunuz? Değerini artırmak için neler yapılmalı?

Bugünün başbakanlık, parlamento muhabirlerine baktığınızda, açık oturum programlarında siyasi analiz yapan gazetecileri izlediğinizde pek çoğunun mesleğinin ilk yıllarında eğitim ve sağlık muhabirliği yaptıklarını görürsünüz. Ülkemizde ne yazık ki sağlık muhabirliği bir basamak olarak görülüyor ve deneyim kazanan muhabir siyasi alanlara yönlendiriliyor. Sektör gazete ve dergilerinde görev yapan muhabirleri, sağlık editörlerini saymazsak sağlık muhabirlerinin büyük çoğunluğu genç ve kariyerinin henüz başında isimler. Ne yazık ki birçok kurumda görev yapan editörler sağlık haberleri konusunda denetleme yapabilecek yetkinlikte değil. ‘Sağlık editörü’ diye bir görev tanımına rastlamak da oldukça güç. Sağlık haberleri en çok okunan haberlerin başında geliyor ve daha fazla özeni hakediyor.  

5) Sağlık haberi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Hangi alanda olursa olsun kuşkusuz her haberin geri dönüşü, okur üzerinde yarattığı etki önemlidir ama sağlık muhabirlerinin bu konuda çok daha fazla hassas olması gerekiyor. ‘Mucize’ bir tedavi yöntemi olamayacağı gibi her başarılı tedavinin her hastada aynı sonucu vermesini de bekleyemeyiz. Sağlık muhabiri umut taciri olmamalı. Kalemimizden çıkan haberle bir hastanın doğru tedaviye ulaşmasına aracı olabilir veya yoktan yere ümitlenmesine ve hayal kırıklığına uğramasına neden olabiliriz. Sağlık muhabirliğinde mesleki hırslara yer yok. Bizler önce haber değil, önce insan sağlığı demek zorundayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here