“Sağlık haberlerinde pencereniz geniş olmalı”

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

Meltem ÖZGENÇ. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun oldum. Muhabirliğe okul yıllarımda başladım ve 18 yıldır muhabirlik yapıyorum. 2 yıl TRT, 7 yıl ANKA Haber Ajansı’nda çalıştım. 9 yıldır da Hürriyet Gazetesi’nde çalışıyorum.

SAĞLIK HABERCİLİĞİ İLE TANIŞMANIZ NASIL OLDU? KAÇ YILDIR BU ALANDA ÇALIŞIYORSUNUZ?

ANKA Haber Ajansı’nda çalışırken çok sevdiğim sağlık muhabiri arkadaşımın işten ayrılması sonrasında sağlık muhabirliği yapmaya başladım. Yaklaşık 14 yıldır da sağlık alanında çalışıyorum.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN ARTILARI VE EKSİLERİ NELERDİR?

Sağlık, haber bulma anlamında çok fazla konusu olan ancak ciddi bir dikkat gerektiren alanlardan biri. Çünkü en ufak bir dikkatsizlik umutların yok olmasına neden olur ya da insanları gereksiz yere umuda sevk eder.

KURUMUNUZUN, HABER KAYNAĞININ VE VATANDAŞIN SAĞLIK HABERCİLİĞİNE BAKIŞI NEDİR? BU ALANDA SORUNLU YAKLAŞIMLAR NELER, DÜZELTMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Sağlık haberciliğine önem veren bir kurumda çalışıyorum. Özellikle vatandaşlar kendilerini ilgilendiren konularda haber yapılmasını ve bu tür konuları okumayı tercih ediyor. Ben kuruma gelen telefonları da dikkate alarak haber yapıyorum. Haber kaynakları haber hazırlanırken özellikle tek taraflı olarak haber bakmamızı istiyorlar. Oysa diğer alanlarda olduğu gibi sağlıkta da bu mümkün değil.

SAĞLIK HABERCİLİĞİNİN HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? DEĞERİNİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Aslında sağlık haberciliği istenilen noktada, ancak sağlık muhabirliği aynı noktada değil. Sağlık haberlerini uzman kişilerin yazması özellikle kurumlar tarafından daha çok tercih ediliyor.

SAĞLIK HABERİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Haberin doğruluğu ve insanları yanıltıcı, yanlış bilgilerden kaçınmak çok önemli. Sonuçta bu sağlık ve telafisi maalesef yok.

BU ALANDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?

Sağlık muhabirliğine başladığım yıl itibariyle sağlık sorunu olan tüm tanıdıklarım bana doktormuşum gibi muamele yapmaya başladılar. (Sanırım bu tüm sağlık muhabirlerinin ortak sorunu) Bir gün arkadaşlarımdan biri tırnaklarında morarma başladığını ve nasıl bir tedavi uygulaması gerektiğini sordu. Yaklaşık bir dakikalık sessizlikten sonra kendime gelebildim. Tırnak morarmasına en iyi Antep fıstığının iyi gelebileceğini söyledim. İşin kötü yanı buna inandı. Tabi bu şakayı fazla uzatmayıp onu bir doktora yönlendirdim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here