Türkiye, sağlık sektöründe yaptığı yatırımların karşılığını almaya başladı. Asya ve Avrupa’dan pek çok hasta tedavi için Türkiye’ye gelirken, laboratuvar testleri konusunda da ülkede önemli gelişmeler yaşandı.

İşçi sağlığı testlerinden çocuk metabolizme hastalıkları testlerine kadar birçok test, yakın coğrafyadaki ülkeler başta olmak üzere Avrupa’dan Türkiye’ye gönderilmeye başlandı.

Türkiye’de laboratuvar hizmetlerinin geldiği noktaya ilişkin bilgi veren Synlab Laboratuvarları Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, yurt dışından birçok sağlık testinin Türkiye’ye geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye sağlık testleri konusunda önemli bir mesafe aldı. Bu alanda parmakla gösterilen ülkeler arasındayız. Başarı oranımız ve yaptığımız test sayısı da oldukça fazla. Bugün itibarıyla Romanya’dan gelen işçi sağlığı testlerini laboratuvarımızda yapıyoruz. Kısa zamanda Avrupa’yı içerisine alan bir müşteri pörtföyüne sahip olacağımızı öngörüyoruz. Avrupa’nın çocuk metabolizma hastalıkları testlerini de Ankara’da yapmak istiyoruz.”

BİNE YAKIN TEST YAPILIYOR

Bir laboratuvarın başarı ölçütünün ne kadar çok testi ne kadar doğru çalıştığıyla ilişkili olduğunu kaydeden Kütükoğlu, Türkiye’nin bu alanda önemli bir ivme yakaladığını söyledi. Bine yakın farklı yüksek teknoloji gerektiren test yapabildiklerini bildiren Kütükoğlu, “Ankara’da laboratuvarcılık her geçen gün daha da ilerleyecektir. Hastanelerin yükü azalacak, hastalar ve doktorlar hem zamandan tasarruf edecek hem de maliyet azalacaktır” diye konuştu.

“DONANIMLI LABORANT YETİŞTİREMİYORUZ”

İyi bir laboratuvarın sektöre fayda sağlaması, eğitimi desteklemesi. araştırma projelerine dahil olması gerektiğini söyleyen Kütükoğlu, laborantlık eğitiminin 2 yıldan 3 yıla çıkarılması gerektiğini savundu. Kütükoğlu, “Eğitimin 3’üncü yılı tamamen pratiğe ayrılmalı. Öğrenci çalışarak tecrübe kazanıp iş hayatına atılmalı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here