CHP İstanbul milletvekili Dr. Ali Şeker, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) meclis gündemine taşıyarak, soru önergesi verdi.

Uzman doktor açığının en önemli sağlık sistemi problemlerinden biri olduğunu bir hekim olarak dile getiren İstanbul Milletvekili Şeker, sorunun sağlık bakanı ve bakanlık bürokratları tarafından da sürekli olarak dile getirildiğini söyledi.

Dr Ali Şeker, uzman doktor açığının, vatandaşlarımızın zamanında ve nitelikli hizmet almalarını engellediğini ve bunun yanında mevcut sağlık çalışanlarının sırtına gereğinden fazla yük yüklediğini belirtti.

CHP Milletvekili Şeker, Sağlık Bakanı Demircan’ın, sağlık sistemindeki pratisyen hekim açığını 5-6 yıl içinde, uzman hekim açığını ise 10 yıl içinde kapatmayı planladıklarını belirttiğini hatırlatarak “Daha önce de Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı, sınavdan 8 ay geçtikten sonra açıklanmış ve sınava girenler açısından büyük mağduriyetler oluşturmuştu. YDUS’a benzer bir süreçte ilerleyen TUS sınavının açıklanmadığı her gün, hem sınava girenler açısından hem de doktor açığının toplum sağlığında yaratacağı sıkıntılar açısından yeni sorunlar yaratmaktadır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here