Tüp bebek uygulamalarında başarısızlığa neden olan ‘rahim içi dokusu kalınlığının yetersizliği’ sorununa karşı yeni bir yöntem geliştirildi. 4 aydır Ankara’da da uygulanan kök hücre yöntemi, tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıyor.

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Gurur Polat; tüp bebek denemeleri başarısızlıkla sonuçlanan binlerce çift için umut olan yeni yönteme ilişkin bilgi verdi.

Tüp bebek uygulamalarında başarısızlığın birçok nedeni bulunduğunu anımsatan Dr. Polat, “Rahim içi dokusunun (endometrium) kalınlığının yeterli olmaması bu nedenlerden biri. Genellikle 6 milimetre üstündeki kalınlık yeterli kabul edilirken, endometrial kalınlığın 6 milimetrenin altında olması halinde gebelik şansı düşük olarak kabul ediliyor. Rahim içi dokusunda kalınlaşmanın görülmediği anne adaylarında, tüp bebek uygulaması sırasında başarı olasılığını artırmak için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor. Bunların başında anne adayının kendi kanından alınan kök hücre veya trombosit ile rahim dokusunun istenen kalınlığa eriştirilmesi geliyor” dedi.

Kadının Kendi Kanından Alınıyor

Kök hücre veya trombosit ile yapılan tedaviyi 4 aydır denediklerini açıklayan Dr. Gurur Polat, şöyle devam etti: “Tüp bebek uygulamasında başarısızlık halinde bunun nedeninin anlaşılması çok önemli. Yeni geliştirilen test ve yöntemlerle başarısızlık nedenini anlamada ilerleme kaydedildi. Yaklaşık 3-4 aydır denediğimiz yeni bir yöntem ile de kadının kendi kanından destek olarak trombosit grubunu veya kök hücre alıp, bunun içindeki büyüme hormonlarını uterus içine vererek embriyo tutunmasını artırmak amacıyla kullanabiliyoruz. İdeal bir gebelik şansı için endometrium kalınlığının maksimal verimi 10 milimetredir. Fakat 6 milimetrenin üstündeki kalınlığı embriyo transferi için yeterli görüyoruz. 6 milimetrenin altındaki kalınlıklarda ise bu tür tedavileri kullanmak zorundayız ve oldukça başarılı sonuçlar alabiliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here