OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Türk Kızılayı ile olan iş birliklerine bir yenisini daha ekledi. Türk Kızılayı ile her yıl düzenli olarak kan bağışı kampanyası düzenleyen OSTİM, sürekli ihiyaç olan kanın tedariğine üyeleriyle birlikte katkı sağlıyor.

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Müdürlüğü Batı Kan Bağış Merkezi ve OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü iş birliğinde OSTİM’de kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi. OSTİM’li iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği kampanyada 27 ünite kan bağışlandı. Yapılan kan bağışları Kızılay yetkililerini memnun etti.

ERKEKLER YILDA 4, KADINLAR İSE 3 KEZ

Türk Kızılayı personeli Dr. Ersin Erdemli, kampanyaya gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kampanyanın verimli geçtiğini ifade eden Erdemli, “Öncelikle OSTİM Yönetimine bizi misafir ettikleri için teşekkür ederiz. OSTİM esnafı da çok duyarlı bir şekilde bu kampanyaya katkı verdi. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz” dedi. Kan bağışının acil değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Dr. Erdemli, “İhtiyacın ne zaman ve nasıl olacağı belli olmadığından süreklilik önemlidir. Bizim bağışçılarımızdan istediğimiz, erkelerden 3 ayda bir olmak üzere yılda 4 kez kan bağışlamaları. Kadın bağışçılar ise 4 ayda bir kan verebilirler. Aldığımız kanlar belirli testlere tabi tutuluyor. Hepatit B, Hepatit C ve HIV testleri yapıldıktan sonra ihtiyaç sahibi hastalara ivedi bir şekilde ulaştırılıyor” ifadelerini kullandı.

1 ÜNİTE KAN 3 KİŞİYE CAN

Kanın içinde 3 bileşen olduğunu dile getiren Erdemli, “Trombosit, plazma ve eritrosit olmak üzere laboratuvar şartlarında uygun koşullarda ayrıştırıp 1 ünite kandan 3 ünite kan elde edebiliyoruz. Bağışlanan 1 ünite kanla 3 can kurtarmış oluyorsunuz. Kan bağışında bulunmak isteyenler, www.kanver.org sayfasını ziyaret ederek kan alma noktalarını öğrenip bağış yapabilirler” bilgisini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here