Lokman Hekim Akay Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzmanı Doktor Tarhun Yosunkaya, yıllardır içinde uhde kalan tiyatroculuğu, çalışma arkadaşlarıyla birlikte hayata geçirdi. Sağlıkçılar tarafından sahneye konulan “Fermanlı Deli Hazretleri” isimli Osmanlı Komedisi oyununun prömiyerini de geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Hem “Fermanlı Deli Hazretleri” rolünü oynayan, hem de oyunun yönetmenliğini yapan Dr. Tarhun Yosunkaya, saglikmuhabiri.com olarak bu haftaki konuğumuz oldu.

Hem “Fermanlı Deli Hazretleri” rolünü oynayan, hem de oyunun yönetmenliğini yapan Dr. Tarhun Yosunkaya, saglikmuhabiri.com olarak bu haftaki konuğumuz oldu.

Yosunkaya, eğitim görürken, fakültenin tiyatro kulübüne katıldığını anlattı. Kuzeninin Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümünde okuduğunu, boş vakitlerinde onların derslerine de girdiğini dile getiren Yosunkaya, oyunculuğun temel esaslarını da o zaman aldığını söyledi. O dönemde iki oyun sergilediklerini ancak sonrasında herhangi bir oyuna dahil olmadığını aktaran Yosunkaya, KBB doktoru olarak Devlet Tiyatrolarının oyuncularının ses hastalıklarını tedavi ettiği için birçok tiyatro oyuncusu ve yönetmenle tanışarak, tiyatroya yakınlaşma fırsatı yakaladığını da sözlerine ekledi.

“SAHNEYE TEKRAR ÇIKMA İSTEĞİ İÇİMDE UHDEYDİ”

“Bir kere o sahne tozunu yuttuktan sonra tekrar sahneye çıkmak istiyorsunuz” diyen Dr. Yosunkaya, “Sahneye tekrar çıkma isteği içimde uhdeydi. Sonra bu hayalimi Hastanemiz Genel Müdürü Ali Emre Dinkçioğlu ile paylaştım. Bir tiyatro oyunu çıkartabileceğimiz düşüncemi kendisine aktardım. Bu düşüncem hastane yönetimi tarafından da çok sıcak karşılandı ve onay verildi” diye konuştu.

KADRODA DOKTOR DA VAR, ASİSTAN DA

Tiyatro alanındaki bilgi birikimine ve oyunculuğuna güvenerek, yönetime hazır oldukları bilgisini veren Dr. Tarhun Yosunkaya, “Genel Müdürümüz hemen kurum personellerine bir tiyatro grubu kurulacağını ilan etti. Tiyatroda rol almak isteyenlerin başvuru yapmasını istedi. 30 başvuru gerçekleşti. Oyuncularımız kendi hastane personellerimizden oluştu. Bunların içerisinde doktorlar, müdürler, hemşireler, sekreterler ve fizyoterapistler gibi değişik branşlarda birçok kişi yer aldı” dedi.

OYUNCU KADROSU KALABALIK

Yönetiminde isteğiyle Osmanlı komedi oyunu sergilemeye karar verdiklerini belirten Dr. Yosunkaya, “Kalabalık kontenjanlı bir oyun seçmeye çalıştık. En sonunda 1924’te Musahipzade Celal’in yazdığı “Fermanlı Deli Hazretleri” oyununda karar kıldık. 15 gün boyunca oyunu okudum, videolarını izledim, rolleri çalıştım, hangi oyuncunun hangi karakteri oynayabileceğini kafamda kurguladım ve sonunda 18 kişinin rolünü belirledim” ifadesini kullandı.

Oyunun okuma provalarının 1,5 ay sürdüğünü vurgulayan Dr. Yosunkaya, ardından sahneye geçtiklerini söyledi. Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü ve Ankara Devlet Tiyatrosu ile görüşerek sahne sağlanabilmesi için yazılı başvuruda bulunduğunu kaydeden Dr. Yosunkaya, tiyatro oyununun gelişen hikayesini şöyle anlattı:

“Bize sonuna kadar yardımcı olacaklarını ve sahne vereceklerini söylediler. Hem profesyonel olmasını istedik hem de yakın olmasını istedim oynanacak olan sahnenin. Çünkü oyuncular aynı zamanda sağlık sektörü çalışanlarından oluşuyor. Ameliyatı olan oluyor, nöbeti olan oluyor. Bu sebeple yakın olan Ziraat Sahnesi’ni tercih ettik. Onlarda sağolsun haftanın belli günleri müsaitlik durumuna göre bu sahneyi bize verdiler ve biz orada çalıştık. Bununla birlikte dekor ve kostüm ihtiyaçlarımızı da karşıladılar. Bu konuda Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’ne müteşekkiriz. Bir kere ekip çok eğleniyor. Biz eğleniyorsak seyirci de eğlenecektir. 18 yaşında oyuncumuz da 60 yaşında oyuncumuzda var. Sahneye çıkıp o medeni cesareti göstermek herkesin yapabileceği bir şey değil.”

HERKES KOŞARAK GELDİ

Uzun soluklu bir işe kalkıştıklarını, tiyatroda görev alan herkesin büyük gayret gösterdiğini dile getiren Yosunkaya, “Ben ‘prova zamanı’ dediğimde herkes koşarak geldi. Yönetmen olarak her oyuncuya tek tek nasıl bir karakteri oynamaları gerektiğinin detaylarını söyledim. Yaklaşık 1 ay kadar sahne çalışmalarımız devam etti, herkes provasını da yaptı, işine gidip mesleğini de icra etti. 29 Ekim’de prömiyerini gerçekleştirdik. Oyunu izleyenler içerisinde oyuncular, tiyatro yetkilileri, TRT personeli vardı. İzleyenler, ‘Hocam eksikleriniz tabi ki var ama siz çok büyük bir iş yapmışsınız’ dediler. Hastane gibi hastalıkların olduğu ortamdan bir sanata dokunuş yaptık. Hikayemiz basında da çok defa yer aldı. Oyuncularla iş birliği içinde güzel bir performans sağladık. İşlerimizi aksatmadığımız müddetçe bir turne hayalimiz var. Başka bir oyun oynar mıyız bilemiyorum ama daha az kadro ile performans oyunu çıkarılabilir” dedi.

Tüm bu süreçte en büyük destekçisinin eşi ve çocukları olduğunu söyleyen Yosunkaya, Lokman Hekim Sağlık Grubu ile Ankara Devlet Tiyatrosu ve Genel Müdürlüğüne de destekleri için teşekkür etti.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here