Merhaba, ben Neslihan Can. Çocukluk hayalimken gerçeğim olan mesleğim bugün beni çok kıymetli bir mecraya, sağlık gündeminin nabzını online platformda tutan saglikmuhabiri.com’a getirdi.

3 yıl boyunca sağlık muhabiri olarak çalıştığım ve her çarşamba yayınlanan sağlık sayfasının editörlüğünü üstlendiğim Habertürk Ankara’nın yayın hayatına yaklaşık 2 hafta önce son verildi. Bu süre zarfında gerek okurlarımız gerek hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık çalışanlarının desteği kısa bir molanın ardından yeniden kalemi elime almam için cesaret verdi. Bundan böyle sizlerin de destek, öneri ve eleştirilerinizle sağlık dünyasından en son gelişmeleri, sağlıklı yaşam üzerine farkındalık oluşturmayı hedefleyen konuları ve kalplere dokunan insan hikayelerini uzman hekimlerden aldığım bilgiler ışığında saglikmuhabiri.com için yazacağım.

Sizlerle buluşturduğum her cümle gücünü alanında uzman bir hekimin bilgilerinden alacak. Çok yakından yaşayarak öğrendim ki sağlığa ilişkin doğruları, doğru kaynaklardan öğrenmeye ihtiyacımız var. Devir internet devri. Yanlış olduğunu kabul etsek bile hangimiz doktordan önce internete danışmıyoruz ki? En önemli kaynaklarımız tek tıkla karşımızda sıralanan sağlık haberleri oluyor. Bu durumun farkına vardığımda hangi alanda uzmanlaşmak istediğine karar vermekte güçlük yaşayan gazetecilik öğrencisi ve aynı zamanda teşhis konulamayan bir görme kaybı ile yüzleşen hastaydım.

YEŞİLÇAM SABAHINA UYANMAK

Bir sabah uyandığımda gözlerim görmüyordu ve bunun sebebi her iki gözümün retinasında eş zamanlı meydana gelen kanamaydı. Tahlil sonuçları temizdi, doktorumun dediğine göre biraz zaman alacak ve gözlerim kendini toparlayacaktı ancak bu yanıt adeta Yeşilçam Filmi sahnesine uyanan biri ve sevdikleri için tatmin edici değildi. Arkadaşlarım ve ailemin göz sağlığı hakkında araştırmalarına kademe kademe görmeye başlayan gözlerimle ben de eşlik ettim. İnternet sitelerinde yer alan kullanıcı yorumları ile yola çıkılmayacağının farkındaydık, ne yazık ki bu bilgiler gereksiz korkuya neden olmaktan öte geçemiyor. Biliyoruz, merakımızı akademik makaleler giderecek ancak o Latince ifadeleri anlamak ne mümkün! Sade bir vatandaş için en güvenli liman sağlık haberleri. Sağlık haberciliği işte bu kadar önemli, haberdeki bilgilerin doğruluğu her şeyden kıymetli. Yaşadığım sağlık problemine ilişkin bir haber bulamadım ancak varlığından şüphelendiğim hastalıkların belirtilerinden eser olmadığını mesleğimin büyüklerinin yazıları sayesinde öğrendim. O güne kadar yol gösterir umuduyla sağlık haberlerine danışacağım aklıma gelmemişti. O günden sonra ise kariyer planımı ‘güvenilir haberlere imza atan bir sağlık muhabiri olmak’ şeklinde belirledim. Bu uzun bir yolculuk. Öncelikle güveninizi kazanmak, eğer kazanmış isem buna layık olmak dileğim…

Sağlık hepimizin ortak noktası, hepimizin ilgi alanı. saglikmuhabiri.com için emek harcayan her arkadaşım sizlerle bu ortak noktada buluşuyor ve en doğru bilgileri en doğru ağızlardan iletmek için ter döküyor. Bu ekibin parçası olduğum ve sizlerle kısa bir aranın ardından yeniden buluştuğum için mutluyum. Hoş buldum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here