Sağlıklı toplum sağlıklı bireylerden oluşur, sağlıklı bireyleri dünyaya getirecek olanlar da annelerdir; bu nedenle gebe kalmayı planlayan ve gebeliğini sürdüren anne adayları sağlıklarına özen göstermeliler, yapılması gerekli tetkik ve takiplerini yaptırmalıdırlar.

Anne adaylarının bazen gebelik öncesinde de kronik hastalıkları (Kalp , Şeker, Böbrek Hastalığı vb) olabileceği gibi bazen de hastalıklar sınırda(gizli) olup gebeliğin getirdiği yükle ortaya çıkabilir. Diyabet hastalığı da bunlardan biridir ve tarama testleri burada büyük önem taşır.

İlk kez gebelik sırasında ortaya çıkan, şeker hastalığı olan gebelik ‘’Gestasyonel Diabet’’ tüm gebeliklerin %7 sinde görülmekte olup en sık görülen medikal gebelik komplikasyonudur. Daha önceden şeker hastalığı olan gebelikler ise Diabet+Gebelik olarak ele alınır. Gestasyonel diyabet olan kişiler ilerdeki yaşamlarında potansiyel diyabet hastaları olabilirler.

Karbonhidrat metabolizması gebelik sırasında anne ve fetüsü yeterli beslenme sağlayabilmek amacıyla vücuttaki pek çok değişiklik gibi değişir ve kişiyi diyabete yatkın kılar; bir başka deyişle gebelik diabetojen bir durumdur. Bu nedenle ŞEKER TARAMA TESTİ yapılarak anne adayları takip edilir/edilmelidir. Tarama testi pozitif çıkan anne adaylarına Glukoz Tolerans testi yapılarak  gerekli tedavi uzmanlarca planlanır.

Şeker Tarama Testi Yapılmalı mı / Yapılmamalı mı?

Gebeliğin 24-28 haftasında yapılan bu tarama testi anne ve bebek sağlığı için çok değerlidir. Gebelikte bebeği besleme aracı olan placenta aynı zamanda vücudu diyabete yatkın kılan hormonları salgılamaktadır; eğer annenin insülin sistemi bozuksa bebekte istenmeyen etkiler meydana gelebilir, bu nedenle bebeğe hiçbir zararı olmayan bu test yapılmalıdır. Bu testte anne adayına 50 gr şekerli su veya limonata verilmektedir acaba gebe gebeliğinde hiç simit=4,5 yemek kaşığı şeker,1 yemek kaşığı şeker=24gr, pasta veya baklava yemez mi?
Diyabet gebelerde gebelik komplikasyonlarını artırır; düşük, anne karnında ölüm, fetal hipoksi, koryoamnionit, kardiak(ASD,VSD vb)SSS anomalileri(anensefali,spina bifida,meningosel) GIS anomalileri(Trakea özafageal fistül,barsak atrezisi vb)Böbrek yokluğu bunlardan bazılarıdır. Diyabet polihidroamnios’un bilinen en önemli nedenidir. İri bebek, doğumda omuz takılması ve buna bağlı sinir etkilenmeleri (Brakiyel pleksus yaralanması  diabetik gebelerde 3 kat artmıştır)ve  doğumda yeni doğan hipoglisemisi görülebilecek diğer tehlikeli durumlardır. Anneye ait komplikasyonlar arasında olan diabetik ketoasidoz hem fetüs hem de anne için potansiyel hayatı tehdit eden bir durumdur.
Sonuç olarak; tüm anne adayları gerekli takip ve tedavilerini yaptırmalılar ve eğer kişi diabetikse usulüne uygun kontroller(Diet,egzersiz,tıbbi tedavi)mutlaka uygulanmalıdır. Hayatın tadı şekerin tadına üstün gelmeli der ve sağlıklı güzel günler.

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

Dr. Melike Şentürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here