Halk arasında ‘Akdeniz Anemisi’ olarak bilinen beta talasemi hastalığı, anne ve babadan çocuklara geçen, doğum öncesi tanı konmasıyla engellenebilir bir kan hastalığıdır. Beta talasemi ağır seyreder ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Hastalığın tedavisi zor ve maliyeti çok yüksek olup, bir hastanın yıllık tedavi maliyeti 10 bin dolar civarındadır. Bu nedenle, hastalıklı bireylerin doğmasını mümkün olduğunca engellemek çok önemli olup, gerekli koruyucu önlemlerin alınması devlet tarafından da desteklenmektedir.

Dünya talesemi günü kapsamında, hastalıkla ilgili bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiren Synlab Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, talasemi hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. Akdeniz Anemisi taşıyıcısı iki kişinin evlenmesi durumunda çocuklarının yüzde 25 hastalıklı doğma riski taşıdığının altını çizen Kütükoğlu, “Çocukların bu hastalıkla doğmasının önüne geçilmesi için mutlaka evlilik öncesinde test yaptırılması gerekiyor. Evlenmiş talasemili çiftler ise ancak genetik işlemlere başvurma şansına sahip olurlarsa, sağlıklı çocuklar dünyaya getirebiliyor” dedi.

1 MİLYON 300 BİN KİŞİ TALASEMİ TAŞIYICISI

Bu hastalığa çoğunlukla Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde rastlandığını aktaran Kütükoğlu, hastalığın taşıyıcılarda herhangi bir belirti vermediğini söyledi. Kütükoğlu, “Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 binden fazla talasemi hastası yaşıyor” diye konuştu.

YENİ DOĞANLARDA “TOPUK KANI”NDAN TANI

Bu hastalıkta kemik iliğinin kan üretememesinden kaynaklı ağır bir kansızlık yaşandığını belirten Kütükoğlu, şöyle konuştu:

“Yaşamın ilk yılında saptanan solukluk, iştahsızlık, kansızlık, karaciğer ve dalak büyümesine bağlı karında şişme, demir tedavisine rağmen düzeltilemeyen kansızlık durumlarında Akdeniz Anemisi akılda tutulmalıdır. İleri dönemlerde yüz yapısı, kemiklerde değişiklikler meydana gelir ve cilt renginde artmış demir yüküne bağlı koyulaşma görülür. Hasta olanlarda ağır kansızlık vardır; anne, baba ve çocuğun tam kan sayımı, hemoglobin elektroforezi ve genetik tetkikleri yapılarak kesin tanı konmaktadır” dedi.

Dr.Kütükoğlu, Hemoglobin Elektroforezi tetkikinin yeni doğanlarda topuk kanından yapılarak hastalara tanı konulabildiğini de sözlerine ekledi.

KALICI TEK TEDAVİ: KEMİK İLİĞİ NAKLİ

Akdeniz anemisinde kan değerlerinin düşmesi nedeniyle hastalara 3-4 haftada bir sürekli kan verilmesi gerektiğini söyleyen Kütükoğlu, “Verilen kandaki demir, hastada aşırı demir birikimine yol açar. Yaşamın ileri yıllarında demir birikimi karaciğer ve kalpte organ yetmezliğine yol açtığından, bilinen tek kalıcı tedavi şekli ‘Kemik İliği Nakli’dir. Sağlıklı aile içi vericisi bulunamayan olgularda tüp bebek uygulaması ile yeni ve sağlıklı bir kardeş oluşturulması da aileler tarafından tercih edilebilen bir seçenek olmaktadır” dedi .

BETA TALESEMİ HASTALIĞINDAN NASIL KORUNULUR?

-Toplum eğitimi: Toplum beta talasemi konusunda eğitilmeli ve akraba evliliklerinin riskleri açısından bilgilendirilmelidir.

-Taşıyıcıların tespiti: Özellikle taşıyıcılığın yüksek oranda görüldüğü bölgelerde hasta ve taşıyıcı bireylerin tüm akrabalarının kan tetkiki ile taranması ve evlenecek çiftlerin taşıyıcılık açısından değerlendirilmesi çok önemlidir.

-Genetik danışma: Eşlerin ikisinin de taşıyıcı olması durumunda eşlere danışmanlık verilmeli, genetik tanı merkezlerine yönlendirilmeli ve gebelik öncesinde gerekli tetkikler tamamlanmalıdır (örnek mutasyon analizi).

-Prenatal (doğum öncesi) tanı: İki taşıyıcının evliliği söz konusu ise çiftler mutlaka her gebeliğin erken döneminde (ilk 2 ay) doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here