Dünya genelinde aferez alanında çatı organizasyon olan Dünya Aferez Birliği’nin (WAA-World Apheresis Association) başkanlığına bir Türk bilim insanı seçildi. Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, görevi Kanadalı meslektaşı  William Clark’tan devralarak birliğin en genç başkanı oldu

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, uluslararası bir başarıya imza attı. Hematoloji alanında yapmış olduğu başarılı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Altuntaş, Dünya Aferez Birliği başkanlığı görevine yeniden seçildi. Altuntaş, 2016 yılında da başkanlık görevini üstlenmişti.

“BU BAŞARI TÜRK BİLİM CAMİASININ BAŞARISIDIR”

Prof Dr. Fevzi Altuntaş, birliğin 1984 yılında 7 ulusal organizasyonun desteği ile Fransa’da kurulduğunu belirtti. Birliğin 17’nci ve tarihindeki en genç başkanı olduğunu ifade eden Altuntaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Ülkemizden başkan ve karar verici noktada uluslararası organizasyonlarda görev almak çok zor ve örneği çok az ne yazık ki. Bu nedenle seçilmiş olduğum Dünya Aferez Birliği başkanlığı son derece gurur verici olduğu kadar sorumluluk isteyen bir görev. Çünkü bu anlamlı görev sadece kendimin değil ülkemin başarısıdır. Ülkemizin büyüklüğünün ve öneminin sonucudur. Ülkemle ne kadar gurur duysam azdır. Bu başarı Türk bilim camiasının, hematoloji camiasının başarısıdır. Bugünlere gelmemde ve yetişmemde emeği olan her aşama, hocalarımın başarısıdır.”

saglikmuhabiri.com ailesi olarak Prof. Dr. Fevzi Altuntaş’ı tebrik ediyor ve gurur verici başarılarının devamını diliyoruz.

AFEREZ HAKKINDA

Başta hematoloji olmak üzere yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılan, kök hücre nakli uygulamaları için büyük önem taşıyan aferez, Türkiye’de 1990’lı yılların başında uygulanmaya başlandı ve son yıllarda önemi giderek arttı. Dünya genelinde kişiye özel kanser tedavilerinde kullanılan immünoterapiyi destekleyen aferez yöntemi, ülkemizde de başarılı şekilde uygulanıyor. Aferez, tam kanın uzaklaştırılması, çeşitli bileşenlere ayrıştırılması, bir veya daha fazla bileşenin toplanması, değiştirilmesi, işlenmesi, kök hücre ve hücresel tedavi ürün eldesi ve işlenmesi ile ilgili işlemlerin bütünü olarak tanımlanıyor. Aferez, başta hematoloji olmak üzere, dermatoloji, nöroloji, immünoloji, tıbbı onkoloji, romatoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, nefroloji, yoğun bakım, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, acil tıbbı, mikrobiyoloji ve klinik infeksiyon gibi birçok bilim dalını ilgilendiren çok çeşitli hastalıkların tedavisi ile ilgili.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here