Diyetisyen Acıöz: ”Diyette Baklava Bile Yiyin!”

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu, kurumsal ve klinik alanda başarılı çalışmalara imza atan ve Özel Eryaman Hastanesi’nde kurucu diyetisyenlik görevi sonrası Betül Acıöz Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’ni kuran Diyetisyen Betül Acıöz, gündemdeki yapay tatlandırıcılar ve şok diyetler konuları başta olmak üzere birçok değerli bilgiye yer verdi:

Şok Diyet Dediğimiz Şey Yapılmaması Gereken Yanlışlardır

İnsanların algıladığı şok diyet kavramı asla yapılmaması gereken yanlış şeyler. Sırf lahana çorbası içmek, sabah kalkıp sadece salatalık yemek gibi böyle kalorisi çok düşük olan, besin içeriği olmayan şeylerle zayıflamaya çalışılması gibi durumlardır. Belki başarılı olunuyor ama çok sağlıksız bir şekilde kilo verildiği için hem sağlığımızdan oluyor hem de tekrar kilo alıyoruz. Burada önemli olan hedeflenen süre içinde en sağlıklı şekilde kilo verebilmek; kimi hastalar 3 ayda başarıya ulaşırken kimisi daha uzun sürede bu başarıya ulaşabilir. Sonuç itibariyle insanların algıladığı ve uyguladığı yanlış bir diyet şeklidir. Çok hızlı bir şekilde kilo verilir ve çok hızlı bir şekilde geri alınır.

 Nasıl ki Bir Doktora Gidildiğinde Yazılan İlaçlar Farklı Farklı İse Diyet de Böyledir

Diyetisyen bir arkadaşımın sözüyle, diyetiniz parmak iziniz gibidir ve kişiye özeldir. Yedikleriniz, kilonuz tahlillerinizin hepsinin sonucunda çıkan bir programdır. Hızlı yapılan diyetler vücutta birçok vitamin ve mineral eksikliğine yol açar, insülin salınım hızı değişir ve ilk etkileyeceği yer karaciğerdir. Hatta bazı kişilerde sağlık sorunlar var ise (örneğin tiroid sorunu gibi) kilo bile veremeyecek, yaptığı şok diyette yanına cabası kalacaktır. Metabolizma hızını öğrenebilmenin en önemli yolu önceki beslenme alışkanlıklarıdır.

Sadece Kilo Vermek İçin Bilinçsizce Yapılan Spor İntihardır!

Spor hayatımıza katıp ömür boyu yapabileceksek güzeldir. Bizim ülkemizde maalesef sabah 6’da kalkıp sporunu yapıp duşunu alıp işine giden insan sayısı çok nadir. Bazı insanlar sadece kilo vermek için spor yapıyor. 2 ay spor yapıp kilo vereyim daha sonra bırakayım bu bir intihardır, çünkü verilen kilo misliyle geri alınır. Benim tavsiyem sürekli yapamayan insanlar için haftada 2 gün çıkıp yürünebilir, evi asansörlüyse merdiven kullanabilir, yakın bir markete gidilirken araba yerine yürünebilir. 70 yaşımıza bile gelsek bu hareketleri yapabilmeliyiz. Hastalarım arasında sporu bırakıp inanılmaz kilo alan ve bu şekilde başvuran sayısı çoktur. Diyet ve spor dengenizi iyi kurmalısınız, esas olan hareketliliktir.

Sık beslenin, acıkmayın, asla öğün sayınız az olmasın ancak sofradan çok da doyarak kalkılmamalı. Bu arafta gezilmesi insana kilo verdirmeye başlar. 6 öğün bile benim için yeterli değil, kişiye göre 8-9-10 öğün dahi olabilir. Şu saatten sonra yemeyin diye bir görüşüm yok, yatmadan 1,5 – 2 saat önce yemeği bitirin. Gece 23.00 ile 05.00 arasında yemek yenmemeli aslında.

Yapay Tatlandırıcılar Tümüyle Zararlı Diyemeyiz

Kaliteli stevia, suprodaz gibi sağlıklı, bitkilerden elde edilen tatlandırıcılarsa sorun yok. Ancak piyasada hazır ürünlerin içinde daha fazla kullanılan aspartam, asesülfam K gibi bazı tatlandırıcılar var ve çok fazla tavsiye etmiyorum.  Şu da bir gerçektir ki bunların bile zararları konusunda kanser yapıcı vb. tartışmaları bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Kanıtlananlar zaten artık piyasada yok. Nişasta kaynaklı şeker, mısır şurubu gibi yapay tatlandırıcılar elbette çok sakıncalı, kansere ve nörolojik hastalıklara kadar giden sağlık sorunları yaratabiliyor. Bildiğimiz pancar şekeri ise minimizal anlamda hayatımızda var ve mutlaka oluyor, o kadar da korkulacak bir durum yok. Ekmek konusu ise, ekmek bizim toplumumuzdaki en önemli besindir, tam buğday unları, çavdar unları gibi materyaller çok kıymetli ve güzeldir yeter ki düzgün tüketmeyi bilelim. Beyaz ekmek bile yeri geldiğinde tüketilebilir.

Mantı, Gözleme Hatta Gerekirse Baklava Bile Yiyebilirsiniz

Ayda 2 kilo ile 8-10 kilo arasında bir değişimdir verilecek kilo. Önemli olan verilen kilonun kalıcılığıdır. Başvurduğunuz kişiler mutlaka diyetisyen olsun. Yan anlamda bu işleri yapan, uzman olmayan insanları ayırt edin. İnsanların hayatında sınırsızca diye bir şey yoktur. Sınırsızca tereyağı yiyin, sınırsızca et yiyin, sınırsızca şunu yiyin bunu için diye bir tabir olamaz. Benim mentalitemde hiçbir zaman yasak yoktur. Her şeyi yiyebilir insan, önemli olan toksik olan dozdur. Diyete kendinize yasak koyarsanız o diyet ömür boyu gitmez. Mantı, gözleme, tatlı gerekirse baklava bile yenecek. Bu konuları uzmanınızla birlikte adım adım götürürseniz eğer zamanla bunu öğreniyorsunuz, yani kendi kendinizin diyetisyeni oluyorsunuz. 6 ayda kilo verdiyseniz kabaca 1.5 sene bu kilo korunmalıdır ki kalıcı olsun verilen kilo. Genel bir tabirle; kilo verilen zaman x 3. Yani 3 ayda verilen kilo 9 ay korunmalıdır. Daha sonra koruma diyetlerine geçilmesi gerekiyor ve o koruma diyetlerinde aslında her şeyi yiyerek ama hayatında eskiye dönüldüğünde hiç de eskisi gibi yemeyerek devam ediliyor.

Kadınlar Erkeklerden Maalesef Daha Şanssızlar

Kadınların yağ oranı erkeklere göre daha fazladır. Kadınlar kilo almaya daha yatkın olmaları ve mestural döngüleri olması, aynı zamanda doğum gibi ekstra kilo aldıran durumlar ile karşılaşıldığı için çok daha kilo alabiliyorlar. Dolayısıyla daha zor kilo vermektedirler. Bu anlamda erkek ve bayanları kıyaslamamak önemli. Sonuç olarak benim tavsiyem çok kilo almayın demek kadınlara, çok kilo almayın ki vücudunuz yıpranmasın. Kilo alıp verdikçe vücudumuz yıpranıyor. Bir diğer tavsiyem de haftada bir mutlaka kendinize ödül verin, istediğinizi yiyin diğer günleri daha dikkatli geçirin. Haftada 1 kez kendinizi şımartmaya hakkınız var, haftada bir gün de sizin olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here