Ankara, yakın coğrafyadaki ülkeler başta olmak üzere Avrupa’nın çocuk metabolizma testlerini yapmaya aday.

Yurt dışından birçok sağlık testi Türkiye’deki laboratuvarlara gelirken, sıradaki en büyük hedefin çocuk metabolizma testleri olduğu belirtildi. Synlab Laboratuvarları Genel Müdürü Dr. İlker Kütükoğlu, “Avrupa’nın çocuk metabolizma hastalıkları testlerini de Ankara’da yapmak istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin, sağlık sektöründe yaptığı yatırımların karşılığını almaya başladığını hatırlatan Kütükoğlu, Asya ve Avrupa’dan pek çok hastanın tedavi için Türkiye’ye geldiğini, laboratuvar testleri konusunda da ülkede önemli gelişmeler yaşandığını bildirdi. Kütükoğlu, “Türkiye sağlık testleri konusunda önemli bir mesafe aldı. Bu alanda parmakla gösterilen ülkeler arasındayız. Başarı oranımız ve yaptığımız test sayısı da oldukça fazla. Bugün itibarıyla Romanya’dan gelen işçi sağlığı testlerini laboratuvarımızda yapıyoruz. Kısa zamanda Avrupa’yı içerisine alan bir müşteri pörtföyüne sahip olacağımızı öngörüyoruz. Avrupa’nın çocuk metabolizma hastalıkları testlerini de Ankara’da yapmak istiyoruz” dedi.

ANKARA LABORATUVARCILIKTA İLERLİYOR

Kütükoğlu, Türkiye’nin laboratuvarcılık alanında önemli bir ivme yakaladığını söyledi. Bine yakın farklı yüksek teknoloji gerektiren test yapabildiklerini bildiren Kütükoğlu, “Ankara’da laboratuvarcılık her geçen gün daha da ilerleyecektir. Hastanelerin yükü azalacak, hastalar ve doktorlar hem zamandan tasarruf edecek hem de maliyet azalacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here