Bilim insanları onlarca yıldır sigara içmenin DNA hasarına ve akciğer kanserine neden olduğunu biliyor ve bizleri uyarıyordu. Fakat bilim tarihinde ilk kez, DNA hasarını genomda yüksek çözünürlükte ve etkili bir şekilde haritalamak için bir yöntem geliştirmeyi başardılar.

Nobel Ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar imzası taşıyan bu önemli inovasyon, Kuzey Karolina Üniversitesi’nde (University of North Carolina) Sancar Laboratuvarı’ndan geldi.

Sancar ve ekibi, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yayımlanan çalışmalarında, ortak bir DNA hasarının ardından onarım yapılan genomların haritasını çıkarabilmek adına kullanışlı bir teknik geliştirdiklerini duyurdular.

Daha sonra ise bu tekniği, kimyasal bir kanserojen olan benzo [a] piren’in (BaP) neden olduğu tüm hasarların haritasını çıkarmakta kullandılar.

Bilim insanları, bu moleküllerin Dünya’daki (ve belki diğer gezegenlerdeki) karbon temelli yaşamın kaynağı olduğunu düşünüyorlar.

Fakat evrimsel açıdan daha karmaşık DNA temelli canlılar için (örneğin insanlar) BaP ciddi bir çevresel tehlike oluşturmakta.

Bu bileşen tütün ve benzer bitkiler gibi yanan organik bileşiklerin bir yan etkisi durumunda.

Tipik olarak, toksik bir hidrokarbon kişiye solunum veya yemek yeme aracılığıyla eriştiğinde, kandaki enzimler bu toksik maddeyi daha küçük, daha güvenli moleküllere bölerler.

Bu durum esasında BaP için de geçerli ancak koruyucu reaksiyonlar aynı zamanda BaP’nin kendisinden bile daha kötü etkileri olduğu tespit edilen benzo [α] piren diol epoksit (BPDE) adı verilen başka bir bileşik üretir.

BPDE DNA ile kimyasal reaksiyona girerek DNA’nın uygun protein üretmesini engeller veya hücre bölünmesi sırasında DNA’nın düzgün şekilde kopyalanamaması anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here