Survivor 2017’ye ünlüler takımından katılan milli boksör Adem Kılıççı’yı bu yıl da Survivor 2018 All Star’da izliyoruz.

Zorlu doğa koşullarında büyük bir mücadele veren Kılıççı, Dominik yolculuğu öncesinde saglikmuhabiri.com‘un sorularını yanıtladı.

Geçen yıl Survivor’da Ogeday ile birlikte SMS oylamasına çıkan ve yarışmayı ikincilikle tamamlayan milli boksör, “gönüllerin birincisi” olarak büyük bir hayran kitlesine kavuştu. Adem Kılıççı, spor ve sağlık konuları başta olmak üzere sorduğumuz sorulara şu yanıtları verdi:

– Adem Kılıççı’yı birçok kişi Survivor’daki performansıyla tanıdı. Okurlarımızla, Survivor öncesindeki kariyerinizi kısaca paylaşabilir misiniz?

Birçok uluslararası başarıya sahibim. 2004 yılında Dünya Boks Şampiyonası’nda Türkiye adına yarıştım ve gümüş madalya kazandım. 2007 yılında düzenlenen Dünya Amatör Boks Şampiyonasında da bronz madalya aldım. 2008 yılında Yaz Olimpiyatları çerçevesinde 69 kiloda mücadele ettim. İtalya’nın Pascara kentinde düzenlenen Akdeniz Oyunları’ndan gümüş madalya ile ayrıldım. 2011’de Ankara’da düzenlenen Büyükler Avrupa Şampiyonası’na da katıldım ve gümüş madalya aldım. 2012 yılında gerçekleştirilen Londra Olimpiyatları’nda da ülkemizi temsil ettim.

– Survivor öncesi ve sonrasındaki Adem Kılıççı’nın farkı nedir? Yaşamınızda ne gibi değişiklikler oldu? 

Aslına bakarsanız yarışma sonrası hayatımda herhangi bir değişiklik olmadı. Yarışma sonrası değişen tek şey, bana gösterilen yoğun ilgi ve sevgiydi. Bununla beraber insanlarda inanılmaz bir merak var. Elimden geldiği kadar taleplerine cevap vermeye çalışıyorum.

– Ada’ya giderken hayatınızın bu şekilde değişebileceğini, vatandaş nezdinde bu kadar takdir görebileceğinizi tahmin ediyor muydunuz?

Daha önceki Survivor yarışmalarını takip ediyordum. Oradaki insanlara olan ilgiyi de görüyordum. Ancak ben, bana karşı da ilgi ve alakanın bu derece olacağını tahmin etmemiştim. Ben hayatım boyunca hep doğru ve düzgün bir insan olmaya çalıştım. Yarışmacı gibi değil, olduğum gibi davranmaya çalıştım. Böyle olursam da karşılığını alacağımı düşünüyordum ve nitekim öyle oldu.

“ALL STAR’DA DA İDDİALIYIM”

– Sizi bundan sonra hangi projelerin içerisinde göreceğiz?

 Survivor All Star’da bulunacağım. Orada da iddialıyım. Onun yanı sıra reklam filmleri, dizi filmler, sinema filmleri ve sportif etkinliklerde yer almayı planlıyorum.

– Sporculuk hayatınız aktif şekilde devam ediyor. Boks kariyerinizdeki hedefleriniz nelerdir?

Milli Takımı bıraktım. Spor kariyerim Milli Takım düzeyinde bitti. Profesyonel anlamda boksa devam edeceğim.

“TÜRK DOKTORLARA GÜVENİYORUM”
– Mesleğiniz gereği olarak birçok kez sağlık sorunu yaşamışsınızdır. Sizi en çok zorlayan spor yaralanmaları hangileri oldu?

Zor bir spor yapıyoruz, doğal olarak sakatlanma rizkimiz yüksek. Bel sakatlığı, kasık, dirsek ve el yaralanmalarım spor hayatıma çok engel oldu.
– Herhangi bir sağlık problemiyle baş edebilmek için neler yaparsınız? Hastalıkla mücadele etmek için kendinize has yöntemleriniz var mı? 

Kendime has yöntemlerim yok. Türk doktorlarımıza güvenip, sakatlık ve hastalık durumunda onlara başvuruyorum.

“FARKLI BESLENME METODLARI UYGULUYORUM”

– Sporcu biri olarak formunuzu korumak adına beslenmenize dikkat ediyorsunuzdur. Kendinize özel bir yemek formülünüz var mı? Olmazsa olmazlarınız nelerdir?  

Yemek yeme düzenim dönemsel olarak değişiklik gösteriyor. Maç öncesi hazırlık dönemi ve müsabaka dönemi olarak farklı beslenme metodları uyguluyorum.

– Sağlık ve sporun hayatınızdaki yeri nedir?

Benim için spor bir yaşam tarzıdır ve felsevi yanı kuvvetlidir. Sağlıklı olmanın en güzel yolu spor ve düzenli beslenmeden geçer.

“İYİ BİR SPOR HEKİMİ OLABİLİRDİM” 

– Türkiye’de boksa bakış nasıl? Bu sporu yapmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Ülkemizde maalesef boks istenilen değeri göremiyor; ancak son zamanlarda yavaş yavaş popüler olmaya başladı. Ekranlarda ne kadar çok yer verilirse kıymetinin artacağını düşünüyorum. Sporcu yetiştirmede maalesef biraz eksik kalıyoruz. Gelişmiş ülkelerde boks hak ettiği değeri görüyor ve destekleniyor.

– Günün ne kadarını spora ayırıyorsunuz? Antrenmanlardan arta kalan zamanları nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Daha önce de söylediğim gibi spor benim için bir yaşam tarsi. Haftanın altı günü spor yapıyorum. Her gün ortalama üç saat kadar çalışıyorum. Fakat antreman şiddetleri dönemsel olarak değişiyor. Kimi zaman daha hafif kimi zaman daha ağır antremanlar yapıyorum.

– Adem Kılıççı, sporcu değil de doktor olsaydı hangi branşta uzmanlaşmak isterdi, neden?

Doktor olsaydım iyi bir spor hekimi olmak isterdim.

ADEM KILIÇÇI KİMDİR?

5 Mart 1986 tarihinde Ağrı’da doğan Adem Kılıççı 1.89 metre boyundadır. Kılıççı, kariyeri boyunca pek çok madalya kazanmıştır. Milli boksör Adem Kılıççı İstanbul’daki Fenerbahçe Boks Şubesi’nin üyesidir.

Antalya’da düzenlenen 2004 Dünya Boks Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı. Şikago’nun ev sahipliğini yaptığı 2007 Dünya Amatör Boks Şampiyonası’nda bronz madalya elde etti.

2008 Yaz Olimpiyatları kapsamında 69 kiloda İngiliz Billy Joe Saunders’a sayıyla yenilerek elendi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda da Türkiye adına ter döktü.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here